Профілактика стоматологічних захворювань


Профілактика стоматологічних захворювань полягає в проведенні адекватної індивідуальної гігієни, так як мікроорганизми зубной бляшки являються однією з причин виникнення як карфєса, так і захворювань тканей пародонта.

3убна бляшка

Зубна бляшка являється однією з основних причин розвитку стоматологічних захворювань, тому необхідно розуміти причини її виникнення і вплив, який вона надає  на зуб і навколішні ткани.

Зубна бляшка являє собою тонку прозору плівку, яка складається із слюны, залишків органічних сполук і мікроорганізмів, які знаходяться в порожнині ротаі які  кріпляться до поверхні зуба и можуть бути видалені під час чистки. Потім в продовж декількох годин  вона знову нарощується. Цей процесс можна роздивлюватись як звичайне явище. Шкідливий вплив здійснюється залишками їжі , які липнуть до зубної бляшки під час їжі і стають джерелом живлення для мікроорганізмів. Поступово зубна бляшка збільшується, уплотнюється і сприяє виникненню карієсу і захворювань пародонта. Що саме буде развиватися — залежить від раціону їжі , віку пацієнта і  місця кріплення  бляшки; але при любому з цих захворювань будова зубної бляшки буде  однаково.

Гігієна порожнини рота

Мета гігієни порожнини рота полягає в очищенні поверхні зуба від залишків їжі, тим самим обмежуються скупчення і збільшується об"єм наддісньової зубної бляшки, яка  призводить до виникнення стоматологічних захворювань. Це може бути досягнуто при ретельному чищенні  зубною щіткою два рази на день і обмеженні споживання  вуглеводів.Якщо почистити зуби після їжі не вдається, то можна використовувати жувальну гумку, яка на має цукру, з"їсти кусочок сиру, тверді фрукти або овочі (наприклад, яблуко, персик, моркву, селеру). Завдяки їх щільності створюється більша кількість  жувальних рухів и виробляється більша кількість слини, що сприяє очищенню зуба від залишків їжі. Сир не надає прямого очищуючого впливу, він стимулює секрецію слины, нейтралізує кислоту і збільшує ремінералізацію емалі.

Чистка зубною щіткою залишається самим эффективним засобом чищення поверхні зуба. При використанні зубної щітки видаляється бляшка, а сир, фрукти та овочі лише стимулюють виділення слини и видаляють залишки їжі.

Зубна паста

Як правило, зубна паста випускається мягкої консистенції з додаванням абразивних часточок для видалення залишків їжі з доступної поверхні  зуба. У випадку правильного використання вона може допомогти видалити наддісньову зубну бляшку і попередити розвиток гінгівіту. Але вона не ефективна для контролювання хроничного пародонтита, тому що піддісньову бляшку видалити не виходить. Зубна паста не може зупинити развиток каріозного процесу у місцях, недоступних для зубної щітки. В середині минулого сторіччя на стоматологічному ринку  стали з"являтися зубні пасти с додаванням іонів фтора, що навіть на сьогоднішній день являється однією з найбільш ефективних засобів профілактики карієсу.

Також випускаються пасти, які мають протимікробну дію, в їх склад входить триклозан. Це перешкоджає  утворенню наддісньової бляшки і формуванню каменю, що запобігає розвитку гінгівиту.

Техніка чистки зубів

Чистка зубів посля їжі найбільш эфективна, якщо відбувається видалення зубної бляшки і фтор потрапляє в емаль. Метою чистки зубів являється чищення доступних поверхонь зуба, видалення залишків їжі, зубної бляшки иїі доставка іонів фтора до тканини  зуба.

  • Найбільш  єфективними рахуються зубні щітки з маленькою голівкою , синтетичною щитиною, середньої жорсткості.
  • Для профілактики карієсу рекомендується використовувати зубну пасту, що містить  фтор.
  • Зубний ряд ділиться на три сегмента: лівий, правий і фронтальний (абоцентральний).
  • Правий и лівий сегменти діляться на вестибулярну, язичну и окклюзионную части; а фронтальный сегмент — только на вестибулярную и язычную.
  • Таким образом, на каждой челюсти получается восемь частей. При чистке зубов необходимо тратить, по меньшей мере, по пять секунд на каждую часть одного сегмента.
  • Так по очереди очищается каждый сегмент одной челюсти, затем очищаются сегменты другой челюсти. После чистки не рекомендуется полоскать рот, потому что при этом удаляется фтор.
  • Зубная щетка промывается под струей воды. Щетки необходимо менять раз в несколько месяцев, потому чтоначинает происходить выпадениеи отламывание щетинок, что делает чистку неэффективной.
  • Неважно, какой метод чистки применяется — ротационный или выметающий, потому что важен результат - удаление зубной бляшки. При использовании окрашивающих веществ пациент может сам определить, какой метод для него эффективнее.

Для эффективной чистки зубов требуются знание, умение и время. Для многих людей удобнее применять электрические зубные щетки. При их использовании не требуется существенных усилий, что делает их доступными для детей и людей с ограниченными движениями рук или инвалидов. Электрические зубные щетки нисколько не эффективнее обычных, просто многие находят их более удобными.

Во время сна секреция слюны значительно снижается, что уменьшает ее защитные свойства. Поэтому следует воздержаться от употребления сладостей перед сном, во всяком случае, необходимо после этого тщательно почистить зубы.

Чистка аппроксимальных поверхностей

Даже при самой тщательной чистке зубов невозможно полностью удалить зубную бляшку из межзубных промежутков. Следовательно, медиальные и дистальные поверхности зубов больше всех остальных подвержены риску возникновения кариеса. Для их очищения рекомендуется применять флоссы, зубочистки и ершики для межзубных промежутков.

 

30 Jul 2018
ТОВ «Фалтіс». Ліцензія МОЗ: серія AB №155588